Erasmus+ Eu-App16
European Application 16

Prezentacja spotkania projektowego w Katanii

PrezKatania - 43
19 maja 5 uczniów z klas 1DLO, 1BLO i 2BLO przedstawiło społeczności szkolnej informacje, slajdy i filmy o zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu aplikacji mobilnych na Sycylii.
Od 19 marca do 25 marca uczniowie ci pod opieką nauczycieli: Grzegorza Wronikowskiego i Pawła Boryczki uczestniczyli w Międzynarodowym Spotkaniu Projektowym Erasmus+ EU-App16 w I.T.I.S Galileo Ferraris w San Giovanni la Punta koło Katanii na Sycylii. Głównym celem spotkania była praca nad rozwojem aplikacji mobilnych. Praca nad nimi rozpoczęła się pod koniec listopada w Eisenberg w RFN. Bardzo ważnym elementem było zdobycie nowych umiejętności w zakresie programowania, ale również umiejętność pracy w grupie. A nie było to łatwe, gdyż grupy składały się z przedstawicieli pięciu krajów: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Czech i Polski. Językiem komunikacji był angielski, ale czasami używane były wszystkie pięć języków. Pewną trudność stanowiło również zróżnicowanie poziomu znajomości technik programowania oraz poziomu umiejętności językowych.
PrezKatania - 21
19 maja 5 uczniów z klas 1DLO, 1BLO i 2BLO przedstawiło społeczności szkolnej informacje, slajdy i filmy o zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu aplikacji mobilnych na Sycylii.
Od 19 marca do 25 marca uczniowie ci pod opieką nauczycieli: Grzegorza Wronikowskiego i Pawła Boryczki uczestniczyli w Międzynarodowym Spotkaniu Projektowym Erasmus+ EU-App16 w I.T.I.S Galileo Ferraris w San Giovanni la Punta koło Katanii na Sycylii. Głównym celem spotkania była praca nad rozwojem aplikacji mobilnych. Praca nad nimi rozpoczęła się pod koniec listopada w Eisenberg w RFN. Bardzo ważnym elementem było zdobycie nowych umiejętności w zakresie programowania, ale również umiejętność pracy w grupie. A nie było to łatwe, gdyż grupy składały się z przedstawicieli pięciu krajów: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Czech i Polski. Językiem komunikacji był angielski, ale czasami używane były wszystkie pięć języków. Pewną trudność stanowiło również zróżnicowanie poziomu znajomości technik programowania oraz poziomu umiejętności językowych. Dla polskich uczniów bardzo wartościowym elementem spotkania były całodzienne warsztaty przeprowadzone przez lidera branży elektroniki w Europie i na świecie- ST Microelectronics. Kozieniccy uczniowie docenili bardzo wysoki poziom warsztatów skupiony wokół zastosowania mikrokontrolerów STM32. Czterech pracowników działu rozwojowego fabryki STM zaprezentowało zastosowania z zakresu Smart Home, Smart Cities. Następnie specjalista z zakresu protokołów bezprzewodowej omówił komunikację z STM32 za pomocą interfejsu BLE. Kolejna bardzo ciekawa część warsztatów dotyczyła praktycznego wykorzystania mikrokontrolerów STM32 oraz oprogramowania STM32 Cube. Z równie dużym zainteresowaniem spotkały się warsztaty „Arduino, sensors and Android” przygotowane przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół. Uczestnicy warsztatów otrzymali do pracy sprzęt, który został przywieziony z Kozienic.
W ostatnim dniu spotkania po „burzy mózgów” uczestnicy spotkania określili jakimi aplikacjami mobilnymi chcieliby się zająć w kolejnych miesiącach trwania projektu. Wiele propozycji skupiła się wokół współpracy Arduino i Androida, jak np wykorzystanie w zakresie monitorowania środowiska, monitorowania parametrów życiowych, aktywności fizycznej, wykorzystania sensorów wbudowanych w smartfony a także Internet of Things.
Prawie tygodniowy pobyt na Sycyli upłynął wszystkim uczestnikom bardzo szybko, gdyż po dosyć długiej pracy w szkole popołudniami uczniowie mieli zorganizowany bardzo ciekawy program kulturalny. Jeszcze w niedzielę 19 marca, w oczekiwaniu na kolejne ekipy z Europy Kozieniczanie udali się do starożytnego greckiego miasta Syrakuzy, miasta Archmiedesa. Zobaczyli starożytną świątynię Apolla, kościoły łączące architekturę starożytną z barokową, Źródło Aretuzy i przepiękną wyspę Ortigię. W kolejnych dniach mogli odbyć niesamowitą podróż na najwyższy wulkan Europy- Etnę, która zadziwiła wszystkich bardzo dużą liczbą kraterów i miejscami księżycowym krajobrazem. 24 marca po zakończeniu warsztatów wszyscy uczestnicy spotkania udali się do Taorminy, miasta założonego przez starożytnych Greków, które oferuje turystom malownicze widoki, wiele zabytków oraz niesamowity teatr grecki.
Wieczorem zaś odbyła uroczysta kolacja w szkole przygotowana przez włoskich uczniów i nauczycieli, na której uczniowie mogli poznać specjały lokalnej kuchni, wysłuchać koncertów, porozmawiać i lepiej poznać innych uczestników projektu
Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się 5 listopada w Brnie. Ale między spotkaniami projektowymi uczniowie pięciu krajów będą współpracować wykorzystując platformę Etwinning.
PrezKatania - 39